Sweetbryar Bullmastiffs 

Ch Sweetbryar High Octane Ricardo (AI)
"RICI"
Click to enlarge Click to enlarge Click to enlarge
Ricardo
is our home grown boy from our new Danish & Finnish lines we brought in to Australia.
From our very special imported girl Samba and Imp frozen semen from Denmark.

we are looking forward to getting Rici out and about.
He is a bright and bubbly boy with plenty to say he is quite the chatter box.
Main photo of Rici above is at 14 months old. and below photo 7 1/2 months.
so proud to be showing this boy he is a pleasure to own and show.



for more on Rici please visit our web site.


Pedigree for Ch Sweetbryar High Octane Ricardo (AI)
Breed : Bullmastiff Bred by : Miss Shelley Johnson
Sex : Dog Owned by : Miss Shelley Johnson
Date of Birth : 13-May-15 Handled by : Miss Shelley Johnson
Call Name : RICI Available for stud : No
Sire : INT DK FIN S NO NORD RO ROGrand LT LV BY RUS BALTIC EE CRO Champion, BALTICW'13 NORDW'14 NORW'14 DKW' Librrani's High Performance Alonso S: : CH Ardhub Im Back With Black S: Ardhub Here Comes Trouble
D: : GBCH Ardhub Im Back To Black
D: : DKCH Bullgrins Here Is Trouble S: CACH USCH Bastion's Music In The Glen
D: FICH INTCH SECH Gardienne Respect O'Bullgrin
Dam : Librrani;s I Love To Tango At Sweetbryar Imp Denmark S: : FICH,INTCH,RUCH Bullgrin’s Hold The Tiger (FIN) S: Platon De L'etang Sur La Touze
D: Chapi -Chapo Unisexe
D: DKCH,NOCH,KLBCH Bulmystic’s Dairin Cherry-Day (DEN) S: FICH DKCH HUCH INTCH Bullbumpkins- A-Touch-Of -Nitezshe
D: Lemabull Midsummer Eve


Recent Show Results
  • 10-Sep-17 BOB
    Won at YEA & DISTRICT CANINE ASSOCIATION INC (Judge was Ms Sharon Hannigan (NSW))
     
  • 9-Sep-17 BOB
    Won at YEA & DISTRICT CANINE ASSOCIATION INC (Judge was Mrs Ashley Esad (NSW))
     
  • 5-Aug-17 BOB
    Won at Bendigo Kennel Club inc (Judge was Ms Kathy Smith)
     
  • 23-Jul-17 BOB
    Won at Lyndhurst Canine Country Club Inc (Judge was Ms Kristy Lewis (SA))
     
  • 8-Jul-17 BOB
    Won at Junior kennel club of Victoria INC (Judge was Mrs Wendy Baker (SA))
     
  • 8-Jul-17 Best Open in Grp 6
    Won at Junior kennel club of Victoria INC (Judge was Mrs Wendy Baker (SA))
     
  • 8-Jul-17 Runner Up Best Exhibit in Grp 6
    Won at Junior kennel club of Victoria INC (Judge was Mrs Wendy Baker (SA))
     
  • 23-Apr-17 BOB
    Won at Greensborough &District Kennel Club inc (Judge was Mr F James (QLD))
     
  • 2-Apr-17 BOB
    Won at Ovens Valley Canine Club inc (Judge was Mrs Jan Campbell)
     
  • 1-Apr-17 BOB
    Won at Ovens Valley Canine Club inc (Judge was Mrs Cathy Scotton)
     
  • 18-Sep-16 Challenge Dog & Runner Up Best Of Breed
    Won at Association All Mastiff Breeds Victoria (Judge was Mr Rafael Alcrudo ( Spain ))
     
  • 18-Sep-16 BOB
    Won at Association All Mastiff Breeds Victoria (Judge was Mrs Susie Baird Vic)
     
  • 18-Sep-16 Best Dog
    Won at Association All Mastiff Breeds Victoria (Judge was Mrs Susie Baird Vic)
     
  • 18-Sep-16 Best Open In Show
    Won at Association All Mastiff Breeds Victoria (Judge was Mrs Susie Baird Vic)
     
  • 18-Sep-16 Best Exhibit In Show
    Won at Association All Mastiff Breeds Victoria (Judge was Mrs Susie Baird Vic)
     
  • 10-Sep-16 BOB
    Won at Belgrave & District Kennel Club Inc (Judge was Mrs Alison Raftis ( VIC))
     
  • 10-Sep-16 Best Open In Group 6
    Won at Belgrave & District Kennel Club Inc (Judge was Mrs Alison Raftis ( VIC))
     
  • 13-Aug-16 Challenge Dog & Runner Up Best Of Breed
    Won at Lillydale Kennel Club Inc Pot Of Gold (Judge was Mrs Lee Anne Bateman (Canada))
     
  • 31-Jul-16 Best Dog
    Won at Bullmastiff Club Victoria Inc (Judge was Mrs Susie Baird)
     
  • 31-Jul-16 Best Junior In Show
    Won at Bullmastiff Club Victoria Inc (Judge was Mrs Susie Baird)
     
  • 31-Jul-16 Best Exhibit In Show
    Won at Bullmastiff Club Victoria Inc (Judge was Mrs Susie Baird)
     
  • 25-Jun-16 BOB:& Best Junior of Breed
    Won at Wangaratta Kennel & Obedience Dog Club i (Judge was Mr Arthur Fry (Victoria ))
     
  • 19-Jun-16 Best Junior In Group 6
    Won at Bendigo Kennel Club Inc (Judge was Mr Daniel Filipovic)
     
  • 19-Jun-16 Best Junior In Show
    Won at Bendigo Kennel Club Inc (Judge was Mr Jim Black)
     
  • 19-Jun-16 BOB
    Won at Bendigo Kennel Club Inc (Judge was Mr Daniel Filipovic)
     
  • 28-May-16 BOB
    Won at Swan Hill / Lake Boga Kennel Club Inc (Judge was Mrs William Rani ( ACT ))
     
  • 8-May-16 Runner up to Best In Group 6
    Won at Shepparton & District Kennel Club INC (Judge was Mrs Sandra Patterson (NSW))
     
  • 8-May-16 BOB
    Won at Shepparton & District Kennel Club INC (Judge was Mrs Sandra Patterson (NSW))
     
  • 8-May-16 Best Junior in group 6
    Won at Shepparton & District Kennel Club INC (Judge was Mrs Sandra Patterson (NSW))
     
  • 16-Apr-16 Puppy of breed & BOB
    Won at Bulla Amenities Show Autumn Extravaganza (Judge was Mr Sim Swee Lim (Malaysia ))
     
  • 16-Apr-16 Puppy of breed & BOB
    Won at Bulla Amenities Show Autumn Extravaganza (Judge was Mr Sim Swee Lim (Malaysia ))
     
  • 10-Oct-15 6Best Baby Puppy In Group 6
    Won at Shepparton Agricultural Society Inc (Judge was Mrs Sue Sutherland)
     

 




Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies